BASINA VE KAMUOYUNA

15 06

İstanbul seçimleri hukuksuz bir şekilde iptal edilerek halkın iradesi gasp edilmiştir. 23 Haziran'da yenilenecek olan seçim bu hakkın yeniden sahibine verilmesi için önem arz etmektedir.
İki adayın İstanbul için eşit koşullarda yarışması gerekirken, başkanlık sisteminin vermiş olduğu tek adam gücü ile bir tarafta iktidarın ve devletin tüm güçlerinin olduğu, diğer tarafta ise kamuoyunun vicdanı ile hakkını geri almak için mücadele eden bir adayın adaletsizce yarıştığı duruma gelmiştir. 
İlçelerde kaymakamların, illerde valilerin siyasetin bir tarafı olarak pozisyon almaları kabul edilebilir bir durum değildir. 4 Eylül Sivas Kongresi hazırlıkları gerekçesiyle 16 Haziran Pazar günü Sivas Valisi ve Sivas Belediye Başkanının Haliç Kongre Merkezi'nde Sivaslı STK'ların katılımı ile yapmayı planladıkları kahvaltılı toplantı, İstanbul'daki AKP adayına destek verme yönünde bir algı oluşturma çabasından öte bir şey değildir. 
Bu nedenle Divriği Kültür Derneği olarak bu davete icabet etmeyeceğimizi ve bu siyasi şovun bir aracı olmayacağımızı kamuoyuna deklare ederiz.

Divriği Kültür Derneği 
49. Dönem Yönetim Kurulu