35.GELENEKSEL DİVRİĞİ PİLAV VE KÜLTÜR ŞENLİĞİMİZİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRDİK

Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği Geleneksel 35.Pilav ve Kültür Şenliği, ALİKEV (Ali İsmail Korkmaz Eğitim Vakfı) katılımıyla, Kemerburgaz’daki Fatih Çeşmesi tabiat parkında gerçekleşti.

Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği Geleneksel 35.Pilav ve Kültür Şenliği büyük bir katılım ve coşku ile gerçekleşti. Katılımcıların sabahın erken saatleriyle birlikte yoğun şekilde giriş yaptığı şenlik alanının neredeyse tamamı öğleden önce doldu. Şenlik kapsamındaki faaliyetler ALİKEV koşu ekibinin şenlik alanına ulaşması ile birlikte başladı. Koşu ekibini, şenlik alanının girişinde Emel Korkmaz, Gürkan Korkmaz, Gülsüm Elvan, Sami Elvan, DKD Başkanı Cafer Yıldız ve katılımcılar yoğun alkışla karşıladı. Şenlik kapsamında gerçekleşecek etkinlikler öncesinde Başkan Cafer Yıldız açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Cafer Yıldız’ın konuşması sonunda Emel Korkmaz, Gürkan Korkmaz, Gülsüm Elvan, Sami Elvan, Eşber Yağmurdereli, Melike Demirağ, İsmail Saymaz, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay sahneye çıkarak katılımcıları selamladılar.

İlk kepçe EMEL ve GÜLSÜM anneden

Şenlik kapsamında hazırlanan pilavın dağıtım işlemi Emel Korkmaz ve Gülsüm Elvan tarafından başlatıldı. Pilav dağıtımının başlaması ardından Emel ve Gürkan Korkmaz kısa bir açıklama yaparak; ‘’ Divriği Kültür Derneği bu sene Şenliği Ali İsmail Korkmaz Vakfı dayanışmasıyla yapıyor. Biz de vakfı Ali İsmail'i her alanda yaşatmak için vakfı kurduk. Bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz.’’ Dedi.

Gezi direnişinde yitirdiğimiz, mücadelesi yaşından çok daha büyük olan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise; ‘’ Bugün Divriği Kültür Derneği bizi davet etti. Ali İsmail Korkmaz Vakfı için yapılan bu etkinlik bizim için çok önemli. Bizim hep birlik olmamız gerekiyor.’’ Dedi.

ATÖLYELER, SERGİLER, SÖYLEŞİLER VE KONSERLER 

Şenlik kapsamında gerek yöresel gerek ulusal kültürü taşıyan ezgilerinin yer aldığı programda Murat Türkyılmaz, Giz Sahnesi, Bahar Doğan, Hatice Yıldız, Aydoğan Topal, BANDİSTA ve Ender Balkır sahne aldı. Sahne programının yanı sıra, çocuk atölyeleri, sergiler, söyleşiler ve stant alanları ile zenginleştirilmiş bir kültür programı katılımcılara sunuldu. Eşber Yağmurdereli, Melike Demirağ, İsmail Saymaz ve Bülent Ulus katılımcılar ile söyleşi gerçekleştirirken Kadıköy Atölye de çocuklar için birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinliklere imza attı.

TEŞEKKÜRLER

7 Temmuz Pazar günü,  Kemerburgaz, Belgrad ormanları, Fatih Çeşmesi Piknik Alanı’nda Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) katılımı ile büyük bir coşku ile gerçekleştirmiş olduğumuz  35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’nde katılımları ile  bizi onurlandıran;

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz’a, abisi Gürkan Korkmaz’a, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'a, babası Sami Elvan’a, Metin Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe’ye, yazarlarımız Eşber Yağmurdereli, İsmail Saymaz ve Bülent Ulus’a, Divriğili sanatçımız Melike Demirağ’a, şair Sezai Sarıoğlu'na, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan'a,  Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay'a, SODEV Genel Sekreteri Rasim Şişman’a, Divriği'li Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Niyazi Güneri'ye, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı Başkanı Muharrem Yılmaz'a, Dersim Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Haydar Ben'e, Avcılar Şöförler Odası Başkanı Kemal Türk’e;

etkinliğimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük desteği olan; Beşiktaş, Sarıyer, Avcılar, Şişli, Kartal, Maltepe, Ataşehir, Kadıköy, Esenyurt, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Bahçelievler Belediyelerimize ve çok değerli başkanlarına, etkinliğimizin bütçesine katkı sunan sponsorlarımız Ahmet Bulut, Sait Dursun Yalçın, Alişan Çiçek, İbrahim Kabak, Niyazi Güneri, İhsan Başpınar, Aydın Kılıç, Musa Pala, Aslan Erdoğan, Hüseyin Arda Engizek, Orhan Akkaya ve Cürekli dostlarımıza, desteklerini esirgemeyen Şahkulu, Karacaahmet, Yenibosna, Garipdede Cemevlerimize, samimi ve özverili  destekleri için Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han'a, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem'e, Büyükşehir Meclis Üyelerimiz Nadir Günday, Seyit Ali Aydoğmuş, İnan Güney, Mesut Kösedağ, Gülsüm Polat ve Süleyman Solmaz’a, sahne alan sanatçılarımız; Ender Balkır, Bandista, Aydoğan Topal, Giz Sahnesi, Hatice Yıldız, Bahar Doğan ve Murat Türkılmaz'a, Divriği Kültür Derneği Halk Oyunları ekibine ve eğitmenleri Gülhan Balkaya’ya, etkinliğimizin sunumunu gerçekleştiren Tayyar Sedef  ve Gizem Altunay’a, çocuklarımızın hoşça ve kaliteli vakit geçirmelerini sağlayan Kadıköy Atölye'ye, protokol misafirlerimizi çok iyi ağırlayan Rasyo Catering firmasına ve Kemal Yılmaztürk'e, etkinliğimize yayın desteği sağlayan; Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel Gazetelerine, Artı TV, Tele 1 ve Can TV'ye, sendika.org, Gerçek Gündem ve ABC İnternet Gazetelerine, Divriği Gazetesi’ne, Yön Radyo’ya, davetiyelerimizi basan Fil Matbaaya, göz nuru albümlerini burs projemiz için derneğimize hediye eden; Haşim Altunay, Volkan Yılmazer ve Murat Türkyılmaz’a, piknik alanını derneğimize tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne;

Derneğimizin taşıyıcı direkleri olan, etkinliğimize katılıma destek sunan köy derneklerinin başkanları nezdinde köy derneklerimize, etkinliğimizin organizasyonunun başından sonuna kadar büyük emek harcayan Divriği Kültür Derneği emekçilerine, Kadın Kurulu’muza, Gençlik Kurulu’muza ve Danışma Meclisi’mizin Başkanı Ahmet Korkmaz başta olmak üzere Danışma Meclisi Üyelerimize, 49.Dönem Yönetim Kurulu olarak bu etkinliği yapabilecek zamanı ve toleransı bize sağlayan özverili ailelerimize, etkinliğimize katılamayarak mesajlarla dayanışma duygularını ifade eden kurumlara ve dostlarımıza, etkinliğimize katılarak bizi onurlandıran üyelerimize,  hemşerilerimize, Divriği'nin dostlarına, etkinligimizin her anını başından sonuna kadar fotoğraflayan Yüksel Uygun ve Eyüp Delipınar'a sonsuz teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı arz ediyoruz.

Birlikte güçlüyüz ve birlikte Herşey Çok Çok Çok Güzel Olacak !

Saygılarımızla…      

DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ

49.DÖNEM YÖNETİM KURULU