Bağlama Kursu

Bağlama Kursu 4 Ekim Pazar günü başladı. Boran Mert'in eğitmenliğinde başlayan kurs her pazar saat 12:00 - 14:00 saatleri arasında çalışma yapıyor. Mevcut sınıfa kasım ayı sonuna kadar yeni katılımlar mümkün olacaktır. Yeni sınıflar için de kayıt alınmaktadır. 

HOCAMIZ BORAN MERT'İ TANIYALIM:

1990 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Müziğe olan kabiliyetinin ailesi tarafından fark edilmesiyle ve yönlendirmesiyle 10 yaşında bağlama öğrenmeye başladı. 2004 yılında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nün sınavını kazandı ve lise eğitimini bu kurumda tamamladı. Lise eğitimi boyunca batı müziği teorisi, solfej, dikte, armoni, piyano vb. konularda aldığı eğitimle beraber bağlama öğrenimini de aynı kurumda sürdürdü. Eğitiminin yanı sıra Ankara'ya bağlı olan Yenimahalle ve Çankaya belediyelerinde saz sanatçısı olarak görev aldı, büyük küçük bir çok konser, dinleti ve etkinlikte bağlama ve ses icracısı olarak görev aldı. Bazı yerel ve ulusal kanallara konuk oldu (Trt, Başkent Tv vs.). 2008 yılında Türkiye çapında olan ve Sivas'ta düzenlenen Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri arası halk müziği koro, solo ses ve solo bağlama alanlarında yapılan yarışmada solo bağlama alanında birinci oldu.

2008 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müzik Teorileri Bölümü’nü birincilikle kazandı. ''Müzik Teorileri'' (O zamanki adıyla ''Temel Bilimler'') bölümündeki eğitimine 2 sene devam ettikten sonra, bestecilik eğitimi almaya karar verdi ve yine aynı kurumun başka bir bölümü olan ''Kompozisyon Bölümü''ne (Bestecilik)  yatay geçiş yaptı. 4 senelik kompozisyon eğitimi boyunca batı müziği, türk müziği ve caz müziği ile ilgili kapsamlı bir eğitim aldı. Hem batı müziği alanında, hem de türk müziği alanında besteler yaptı (solo piyano için sonat, Yaylı Sazlar orkestrası için bir müzik, Yaylı Dördül, Nazım Hikmet'in ''Güneşi içenlerin türküsü'' adlı şiiri üzerine koro ve orkestra ve koro için 4 bölümlü müzik,  Nihavend makamı için bir adet takım ve farklı makamlarda bestelemiş olduğu şarkılar ve bestelerinden bazılarıdır.) 

 

Bununla birlikte Batı müziği çalgılarını ve halk müziği çalgılarını beraber kullandığı bazı çalışmaları da mevcuttur. 2012 ve 2013 yıllarında Türkiye çapındaki konservatuarların kompozisyon öğrencilerinin katıldığı, Süreyya Operası'nda gerçekleşmiş olan  ''Sesin Yolculuğu-Genç Besteciler Şenliği'' adlı festivalin 6. 7. sinde Solo bağlama için ''Garip'e-Neşet Ertaş anısına'' ve cura, kaval, viyolonsel, piyano için ''Yörükler'' adlı çalışmaları seslendirildi. Bunların dışında bağlama eğitimine hiç ara vermedi ve yine bağlamayla ilgili çalışmalarına devam etti. Arif Sağ ve Erdal Erzincan'ın düzenlediği ''Bağlama Ustalık Sınıfı''nda bu üstadlardan 3 sene bağlama üzerine eğitim aldı. Bu eğitimin sonunda bu sınıfın öğrencileri olarak İ.T.Ü Maçka Kampüsü' nde bulunan  ''Mustafa Kemal'' anfisinde Arif Sağ ve Erdal Erzincan'la beraber bir konser verdiler.

 

Okulda görmüş olduğu eğitimin dışında 2011 Yılında kurulan, amacı ''Ruhi Su'' ve onun kurduğu ''Dostlar Korosu'' geleneğini devam ettirmeye çalışan korolarda koro çalıştırıcılığı ve şeflik yaptı (''Dostlar Müzik Topluluğu'',''Emeğin Dostları Korosu''). Bu korolarla çeşitli radyo ve televizyon programlarına çıktı (Hayat Tv, İmc Tv, Özgür Radyo) ve büyük küçük çeşitli etkinliklere katıldı. Ayrıca Gezi Direnişi sırasında Taksim Dayanışması'nın düzenlediği etkinlikte birlikte Gezi Parkı'nda sahne aldılar. 10 Mayıs 2014'te Şişli Kent Kültür Merkezi'nde seyirci katılımın fazla olduğu bir etkinlikte  Ruhi Su'nun ''Zeybekler'' adlı albümünü baştan sona kadar seslendirdiler.

 

2014 yılında lisans eğitimini  fakülte birinciliğiyle tamamladıktan sonra aynı sene Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü Yüksek Lisans Programı'na kabul edildi. Şu anda bu kurumda bestecilik eğitimine devam etmektedir. Yine eğitimle paralel olarak bağlama çalışmalarına Mehmet Erenler ile devam etmektedir. Bu arada ''Emeğin Dostları'' adlı korosundaki  birkaç arkadaşıyla beraber, Özgün-Protest müzik yaptıkları ''İnsan ve Emek'' i kurdu. Bu toplulukla da çeşitli etkinlerde sahne almaktadır. Ayrıca 2014-2015 yılında ''Yollara Düştük'' adlı belgeselin müziklerini yaptı ve bu belgesel 2015 yılında ''işçi Filmleri Festivali'' nin açılış gecesinde gösterildi. 2014 yılında Anadolu'daki Alevi Katliamları'nın anlatıldığı ''Nar-ı Bela'' adlı oyunun müziklerini yaptı ve bu oyun çeşitli yerlerde sergilendi.

 

Kayıt İçin Tıklayın

Tiyatro Kursu

Tiyatro kursumuz Ali YILDIRIM yönetiminde çalışmalarına başlayacaktır. Çalışmalar her salı ve cuma günleri saat 19:00 - 21:00 saatleri arasında dernekte olacaktır. Katılım için müracaatlar açıktır.

 

ALİ YILDIRIM HOCAMIZI TANIYALIM:

                          

1975 yılında BAYRAMPAŞA KÜLTÜR MERKEZİ HALK BİLİMLERİ DERNEĞİ VE SİNEMA TEK. de (ATB) amatör tiyatrocular birliği ile başlayan tiyatro yaşamı  ilk günün heyecanı ile devam ediyor. Çeşitli kurum ve derneklerde sahnelediği birçok tiyatro oyununda hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalıştı:

GÜNEŞİN SOFRASI-BARBARA HALK SAHNESİ

AVCILAR KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ

HALK BİLİMLERİ DERNEĞİ: ALPAGUT OLAYI

 

KANGAL DERNEKLER FEDERASYONU(KDF) TİYATROSU TİYATRO BAYKUŞ

VATAN KURTARAN ŞABAN, FERHAT İLE ŞİRİN, DÜĞÜN YA DA DAVUL, ŞEYTANIN KAŞIK OYUNLARI,

TİYATRO YARENLİK

MEDDAH- KÖROĞLU- KARACA OĞLAN- DADALOĞLU- SUMUD(Filistin) ZENGİN MUTFAĞI- BESLEME

TİYATRO SİMURK

ÖYKÜLERDE TÜRKÜLERDE ANADOLU, ADI YEŞİLÇAM BELKİDE TÜRKİYE

CAMBAZ TİYATRO

HAYIRSIZ OLAY

DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ (DKD) TİYATROSU:

 KARAKOLDA AYNA VAR, ASİYE NASIL KURTULUR, GLADYONUN  KUKLALARI, ALADAĞLI MIHO. NE ZAMAN YANMADIK Kİ.

Kayıt için tıklayınız

Resim Kursu

 

 

resim kurslarımız devam ediyor

 

Kayıt için tıklayınız

Gitar Kursu

Gitar Kursumuz her perşembe 19:00 - 21:00 saatleri arasında hocamız Hüseyin TURAN yönetiminde çalışma yapacaktır. Şuan kayıtlar devam etmekte olup kursun açılacağı tarih duyurulacaktır. 

 

HÜSEYİN TURAN HOCAMIZI TANIYALIM

 

HÜSEYİN TURAN

16.09.1950 Tarihinde İstanbul’da doğdu. Müziğe 13 yaşında Ortaokul yıllarında başladı. BEATLES ve ELVİS PRESLEY hayranlığıyla daha çok müziğin derinliklerine indi. Gitar çalmak için aşırı istek ve duyarlılık onu Prof. Antonia Doumezitch‘den gitar dersleri almaya kadar götürdü.1966-1967-1968 yıllarında çeşitli gruplar kurarak

(Grup His-Bozkurtlar-Grup Çağrışım) ile Türkiye’nin birçok illerinde Turnelerde konserler verdi. Daha iyi şeyler yapabilme adına 1969 yılından sonra tamamıyla profesyonel yönde müzik yapmaya başladı. dönemin sayısız popüler sanatçılarıyla turneler yaparak müzik yaşamını devam ettirdi.1970 yılında Yurdaer Doğulu ile çalışmaya başladı. Önemli müzik prodüksiyon ajanslarıyla çalıştı. Zeki Tükel, Muzaffer Alp, Şinasi Çiçek, Metin Mışıl , Hüseyin Alp Organize bürolarıyla Türkiye’nin tüm il ve  ilçelerinde dönemin popüler sanatçılarının arkasında gitar çaldı. Bugüne değin birçok sanatçının albümlerinde gitar çalan Hüseyin TURAN amatör bir deneme olarak gitarın tarihiyle ve armoni kurallarıyla ilgili 650 sayfalık içinde kendi yazıları ve dünya gitar tarihi dokümanlarının toplanmış olduğu bir kitap hazırlamış bunu öğrencisi şimdilerde müziğin içinde olan sanatçı Sevinç KIRMIZIGÜL bastırarak dağıtımını yaptırmıştır.17 yıl D.K.D de gitar dersi vererek sayısız öğrenci yetiştirmiş. Yetiştirdiği öğrencileri bugünün popüler müziğinde kendilerine yer bulma gayretinde çalışmalarını sürdürmektedirler.

 

Hüseyin Turan şu an GRUP CAASH adlı müzik grubuyla müzik çalışmalarını yürütmekte  konserler ve stüdyo çalışmalarıyla müzik hayatını sürdürmektedir.52 yıldır müziğin ve gitarın içinde olan müzisyen. Geçen yıl D.K.D deki

Gitar eğitimine müzik çalışmalarının yoğunluğu ve öğrenci intıkaları nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştır.

 

Keman Kursu

 

 

Kayıt için tıklayınız

Fotoğraf Kursu

 

 

Kayıt için tıklayınız

İngilizce Kursu

 

 

Kayıt İçin tıklayınız

Yan Flüt Kursu

Kayıt İçin tıklayınız

İtalyanca Kursu

Kayıt İçin tıklayınız

Lise Hazırlık Kursu

Kayıt için tıklayınız

Halk Oyunları Kursu

Halk oyunları kursumuz eylül sonu itibarı ile pazar günleri çalışma yapacaktır. Divriği Yöresi ve Karadeniz Yöresi halk oyunları öğretilecek. Eğitim sonunda başarılı ve gönüllü kursiyerlerden oluşturulacak ekip DKD Halk Oyunları Ekibi olarak derneğimizi çeşitli etkinliklerde temsil edecek.

Kayıt İçin tıklayınız

Üniversite Hazırlık Kursu

Kayıt İçin tıklayınız

Erbane Kursu

Kayıt için tıklayınız

Derneğimizde bir ilk. Erbane kursları başlıyor. İran'lı sanatçı Can PORVAS yönetiminde yapılacak kurslara katılmak için form doldurunuz. Kurs yaklaşık 4 ay sürecek olup haftada 2 saat yapılacaktır. Kurs katılım ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir. 

 

CAN PORVAS KİMDİR?

İran Tebriz doğumluyum .Küçüçk yaşlarımdan müziğe ritim ve piano ile başladım,ailemde müzisiyen olduğu için,bu konuda bana çok destekçi oldular.10 yaşlarımdan eniştem hemde değerli müzik hocam Cavit Murtezaoğlu ile irfan ve müzik derslerime devam ettim ve bölgemizdeki müzikler ve hatta batı müziği ile'de ilgilenmeğe başladım.

son 10 senede tasavvuf ve ehli hak(iran Alevileri) müziği ile daha çok haşir neşir olmaya başladım ve bu nedenden Erbane  ve Tenbur gibi semahlarda ve zikirlede kullanılan sazlara  merak gösterdim.Tenbur ve Erbane(Def) İran tasavvuf ve Ehli haklarının Cem makamında kullandıkları enstrumanlar'dır,bu nedenden irfan ehlinin kalbinde farklı bir yere sahibler. Ders aldığım Hocalardan Seyyid Areş Şehriyari , İman Lütfi ve Ali Akber moradi,Keykhosrow pournazeri,Bijan Kamkar gibi büyük sanatçılardan söz ede bilirim.

"Tebriz'den Toros'a" projesi bu yöndeki en önemli projelerden biri idi ki Cavit Murtezaoğlu ve Kardeş Türkülerden Feryal Öney'le Türkiyenin bir çok yerinde seslendirdik ve TRT Müziğe kadar taşıdık,sonrada albüm olarak Kalan Müzikten yayınladık.

TRT Müzik'de yaptığımız Başka bir çalışma" Ulu Ozanlar"projesi idi.

İcra ettiğim konserlerden kardeş Türkülerle beraber düzenlediğimiz Harbiye açık hava konseri,Diyarbakır Müzik Festivali,İzmir Yaz konserler festivali,barışa semah dönenler,uluslar arası kadın belediye başkanları zirvesinde Brastam Acapella vs...

Şuan çalıştığımız iki ayrı çalışma daha vardır bunlardan birisi "Tora'dan" gurubu Sevgili eşim Tovas Porvas la beraber çalıştığımız bir projedir.Bayrek Kuşçuoğlu,Sultan Sahak ve pir İsmail Kohlani gibi iran ehli hakları erenlerinden deyişler söylüyoruz,

Diğer çalışmamız  ise sevgili Cavit Murtezaoğlu ve Özlem Taner'le yaptığımız bir projedir oda yakında sahne alacak.   

Saygılarımla:                     CAN PORVAS.